Print
zondag, 30 november 2008 13:53

Gierzwaluwen in Lekkerkerk ook voor de toekomst veilig gesteld!

Het was in de derde week van juli 1999, toen ik enigszins verontrust opgebeld werd door ons lid Piet van de Velden uit Lekkerkerk. Hij wist me te vertellen dat de plaatselijke woningbouwvereniging "het goede huis", op het punt stond een renovatieproject te starten in de Wilhelminastraat. De renovatie van de woningen zou op 28 juli aanvangen. Het was op dat moment 24 juli en kort dag dus.

 

Op zich is renovatie van woningen geen ramp, sterker nog je zou er veel mensen zeer waarschijnlijk een groot plezier meedoen, maar er speelde nog iets mee. Er waren nog enkele bewoners die in dit alles niet gekend waren? Gierzwaluwen. En dat nog wel midden in de broedperiode. Daar maakte Piet zich terecht bezorgt over.

 

De gierzwaluw is tegenwoordig een beschermde vogel. Een vogel die op de Rode Lijst staat en in die in aantal achteruit gaat, dit komt mede door moderne, gierzwaluwonvriendelijke, bouwtechnieken. Ik heb Piet gevraagd exact na te gaan, om hoeveel nesten het ging; bij welke huizen; wat de precieze plaatsen van de nesten waren.

 

De gierzwaluwen vallen onder artikel 10 van de Vogelwet en mogen dus niet opzettelijk worden verstoord tijdens het broeden. Daar hadden we iets waar we ons hard voor konden maken.

 

In een eerste telefoongesprek met de heer de Wit van de woningbouwcoöperatie aldaar, gaf ik het probleem voor de zwaluwen aan. De man toonde wel begrip maar kon er verder ook niet veel mee. Het aannemersbedrijf De Langen en Van de Berg uit Stolwijk had opdracht gekregen het werk uit te gaan voeren. Die dus maar bellen. De heer G. van de Berg van het aannemersbedrijf kreeg uitleg over de problemen die zouden kunnen ontstaan, de status van de vogels en de sancties bij eventuele verstoring. De heer van de Berg stelde zich gelukkig zeer coöperatief op en wilde graag meehelpen aan een oplossing. Samen met de woningbouwvereniging, het aannemersbedrijf en de NVWK werd gekozen om het werk geheel om te gooien. De woningen die als eerste gerenoveerd zouden worden werden in de nieuwe aanpak, als laatste gedaan. Dit alles omdat wij inmiddels wisten van enkele exacte locaties bij de eerste huizen. Daar zaten namelijk twee a drie nesten onder de pannen. Tot zo ver pakte alles goed uit. Iedereen gelukkig.

 

Een volgend probleem is natuurlijk het veiligstellen van broedgelegenheid voor de toekomst. Volgend jaar komen deze beesten zeer waarschijnlijk weer terug en dan? In een tweede contact met de aannemer heb ik hem gewezen op het plaatsen van Gierzwaluwdakpannen Ook hier stelde het bedrijf zich zeer royaal op. De heer van den Berg stelde direct al 10 pannen in het vooruitzicht. Binnen het bestuur van de NVWK werd besloten om nog eens 15 pannen te plaatsen, wat het totaal op 25 bracht.

 

De daken van de huizen in de Wilhelminastraat zijn relatief steil, en dus uitermate geschikt voor de gierzwaluwen. De vogels kunnen onder steilere hoeken wat makkelijker naar binnen vliegen.

 

Een gierzwaluwpannendak.


In december liet de firma De Langen en Van den Berg weten dat de dakpannen inmiddels op zijn plek lagen. Het blijkt dus, dat via de weg van overleg en bereidwilligheid, een relatief gemakkelijke en goedkope oplossing gevonden kan worden, om de toekomst van de gierzwaluw ook hier in de Krimpenerwaard te waarborgen.

 

De zwaluwwerkgroep kan deze ervaring mooi meenemen, op zoek naar oplossingen om de levensomstandigheden voor de gierzwaluwen in de toekomst structureel te verbeteren.

 

 

Cor Oskam